Knossos_R01 kopie.png

Kali Limenes

Kali Limenes, Kaloi Limenes, Καλοί Λιμένες
Jestli je to na Krétě někde hnusný, tak v Kali Limenes. Malé přístavní městečko na jižním pobřeží s padesáti stálými obyvateli jehož jméno v překladu znamená "dobré přístavy", nebo "nabídka rájů" přesto není úplně bezvýznamené.

Kali Limenes ze svahů okolních hor Že by to bylo idylické místo se říct nedá
Kali Limenes ze svahů okolních hor Že by to bylo idylické místo se říct nedá

V minulosti bylo vyhledávaným přírodním přístavem a také dnes slouží jako hlavní zásobovací místo pro lodě v jižním středomoří. Na nedalekém (pár stovek metrů) ostrůvku nazvaném Agios Pavlos (Svatý Pavel) je přenádherná scenerie čtveřice obrovských nádrží na topné oleje, ropu a plyn. Jsou zde také tři doky s hloubkou až 14 metrů a čerpadla umožňující čerpání 1000 metrů krychlových pohonných hmot za hodinu do lodí a tankerů s výtlakem až 200 tisíc tun. Škoda jen, že celé zařízení hyzdí výhled na moře z místní dlouhé pláže na které navíc přes léto pobývají lidé ve starých karavanech nebo stanech a přístřešcích ze slepených plachet.

Samotné město Kali Limenes je pak neupravené, je zde všeho všudy jeden (nefunkční) hotel jak vystřižený z nějaké kovbojky a na pláži podivně vyhlížející taverna, kde bych se bál objednat si i balenou vodu a místní psi po vás koukají dost hladově.

Chcípnul tu pes...a ostatní psi ho snědli Jedna z místních pláží
Chcípnul tu pes...a ostatní psi ho snědli Jedna z místních pláží

Kali Limenes má také svou legendu podle které apoštol Pavel přistál právě tady, aby následně na Krétě obracel lidi na víru. Stojí tu také malý kostelík nesoucí jeho jméno. Kdyby zde chtěl zakotvit dnes asi by se zděsil a pádloval by pryč dokud by mu pazoury neupadly.

Přes to všechno existují lidé, kteří na Kali Limenes nedají dopustit a opěvují ho pro jeho zapadlost, nebo nuda pláž a některé cestovky ho ve svých katalozích dokonce uvádějí jako letovisko, no upřímně lituju ty, kteří jednou na dovolenou sem.

joomla template
template joomla