minotaurus kopie.png

Sarakina Gorge

Myrtos Canyon, Sarantapihos, φαράγγι Σαρακήνας

16km směrem na západ od města Ierapetra leží vesnice Mythi (Mithi) a nedaleko od ní začíná (a nebo končí) jedna z nejkrásnějších krétských soutěsek Sarakina. Je dlouhá sice jen 1,5 kilometru, ale 150 metrů vysoké skalní stěny vzdálené od sebe místy jen 3 až 10 metrů dělají z tohoho koutu ostrova nezapomenutelné místo. Soutěsku v průvodcích většinou nenajdete a tím pádem ji nenajdou ani běžní turisté.

Mirtos Potamos se zařízlahluboko do skály Idylická krása krajiny se tu snoubí s vymoženostmi současnosti. I tudy se plazí všudypřítomné hadice.
Mirtos Potamos se zařízla
hluboko do skály
Idylická krása krajiny se tu
snoubí s vymoženostmi
současnosti. I tudy se plazí
všudypřítomné hadice
.

Průchod soutěskou je relativně obtížný a asi není úplně vhodný pro malé děti a starší lidi. Místy se leze po kolenou, přes velké balvany, nebo se šplhá po stupačkách vytesaných do skály. Soutěskou navíc protéká řeka Mirtos Potamos (zváná též Sarakinas, nebo Kryos Potamos), takže na jaře a na podzim je potřeba se občas brodit, místy i přeplavat nějakou tůň :-) Pokud bude vody hodně je lepší se na to vykašlat než se utopit.

Výletů skrz soutěsku si můžete naplánovat několik druhů. Od krátkého, kdy cesta trvá asi 1,5 hodiny jedním směrem. Až po několikadenní putování od moře z města Myrtos po vrcholky hor do města Males, to vše zpestřené nocováním. Ale to už je pro velký kluky. Na to nejhezčí postačí jedno odpoledne. Mnoho těch, kteří soutěsku zdolali tvrdí, že snadnější cesta je nahoru. V opačném směru je to takříkajíc o hubu a proto někteří fyzicky zdevastovaní jedinci volí k cestě zpět do výchozího bodu asi 10 km dlouhou procházku po silnici.

Balvan, který je potřebataké zdolat

Balvan, který je potřeba
také zdolat

K případnému zaparkování auta můžete zvolit parkoviště vedle vodní elektrárny, která je asi kilometr od Mythi (Mithi) směrem do hor. Otamtud stačí jít proti proudu řeky a soutěsku nemůžete minout. Až projdete soutěskou zatočte doprava a traverzem se dostanete na silnici a po ní zpět dolů k autu.

V okolí Mythi (Mithi) je malých soutěsek a roklinek několik, stačí sledovat řeku Mirtos Potamos a většinu z nich projdete. Sarakina je z nich ale nejhezčí. Díky řece je tam celý rok zeleno, zvlášť okouzlující je soutěska v době, kdy kvetou oleandry.

Sarakina nabízí romantická zákoutí Římský most přes řeku Mirtos Potamos
Sarakina nabízí romantická zákoutí Římský most přes řeku Mirtos Potamos

A ještě jedno tajemství, které skrývají zdejší končiny. Až pojedete do Mythi (Mithi), tak v místech kde se odbočuje z hlavní silnice (Myrtos - Mournies) doprava na Mythi vede asi po 200 metrech doprava silnička kolem kostela Agios Apostolos ke starému římskému mostu. Je to kousek, je to zadarmo a má to historii.

joomla template
template joomla