minotaurus kopie.png

Co s sebou

Kdo šetří, má za tři, ale...
Spíš než co s sebou si položme otázku, která napadne asi každého - Kolik s sebou? Nebudeme chodit kolem horké kaše a na rovinu si řekneme, že 800€ na čtrnáct dní je postačující částka, abyste si ve dvou dovolenou užili na slušné úrovni. Aspoň tomu tak bylo v roce 2011. A to podotýkám, že v sumě je zahrnuto například:
- zapůjčení automobilu na 4 dny
- zapůjčení motorky na 4 dny
- palivo do obojího
- vstupné na všemožná místa a památky, z nichž dýchá historie
- nákup kýčovitých i nekýčovitých suvenýrů
- nákup pití, kterého je všude nedostatek
- nákup tradičních pokrmů na ochutnávku
- poplatky za pronájem slunečníků a lehátek
- a další investice (převážně chlast) !!!
Pochopitelně, pokud se něčeho vzdáte, známená to, že ušetříte, ale zároveň se ošidíte o kupu nevšedních zážitků, takže skutečně doporučuji na Krétě nešetřit.

Co na sebe...
...myslím, že hned první den pochopíte, že nejlepší by bylo nenosit nic. Teď mám na mysli především letní měsíce, kdy tady průměrná teplota dosahuje 28 stupňů Celsia. Připomínám, že se jedná o průměrnou teplotu. Laicky řečeno to znamená, že v poledne v srpnu je tu takový hic, že by chcípnul i pes. Takže na sebe především kraťasy, sukně a trika s krátkým rukávem. Holínky a pláštěnky v létě nedoporučuju, je fakt, že byste na sebe rozhodně strhávali pozornost, ale to zvládnete i jinak, bez použití těchto módních doplňků. Pokud náhodou bude v červenci nebo srpnu pršet, nezapomeňte to nafotit, protože z pouhého vyprávění vám to nikdo věřit nebude. Svým způsobem se stanete svědky neuvěřitelného jevu, ale znáte to, náhoda je blbec.

Někteří nosí toto... ...jiní jen tohle.


Co ještě...
Určitě nezapomeňte foťák. Fotka sice trošku zkresluje, ale až budete vyprávět, že jste přešli po dně moře až na sousední ostrov, těžko vám to někdo sežere bez důkazů. Kréta je zkrátka ostrovem netušených možností, jde jen o to zkusit to!
S potápěním to nebude až tak horké, zvlášť pokud jste byli někdy v minulosti někde, kde se to hemžilo hejny pestrobarevných ryb. Ryby tu sice jsou, ale nápaditostí barev se chlubit teda nemůžou, i když občas narazíte i na zajímavý exeplář. Ale o tom později. Máte-li šnorchl a ploutve, doporučuji přibalit, aspoň si zpestříte nudné povalování na pláži.
Opalovák s vysokým faktorem snad nemusím ani připomínat a rozhodně nezapomeňte na Panthenol (nejlépe ve formě pěny).
Když je řeč o chemikáliích, ještě si opatřete repelent. Né že bych měl s komáry na Krétě špatnou zkušenost. Buďto jsem pokaždé měl s sebou někoho, kdo jim chutnal víc, nebo v tom hicu byli líní létat. Ale slyšel jsem z vyprávění o trýznivém vysokém tónu, jež se táhl letní nocí, o zběsilých honičkách po pokoji, tleskání do tmy a fackování sama sebe - lov na krétského komára je stejně vyčerpávající jako na toho českého.
A na závěr přihoďte do batohu něco na zkrácení dlouhé chvíle, třeba karty, člověče nezlob se nebo jinou zábavnou hru, která vám zkrátí horké večery. Sice je na Krétě téměř všude k dostání alkohol, který vám nejeden večer dozajista také zpestří, ale ožrat se v předvečer celodenního výletu, který budete podnikat ve 40ti stupňovém hicu, není to pravé ořechové.

joomla template
template joomla