labrys kopie.png

Fodele

Obvykle sever Kréty nedoporučuju, pokud ale hodláte trávit dovolenou za každou cenu tady, dají se nalézt i pěkná klidná a zajímavá místa. Jedním z nich je město, nebo spíš vesnička Fodele. Leží asi 30km západně od Heraklionu, takže budete dost blízko centra všeho dění a zároveň v poměrně klidné lokalitě.

Pomerančovníky Fodele proslavily Tady v tom domě se narodil El Greco
Pomerančovníky Fodele proslavily Tady v tom domě se narodil El Greco

Dříve v místech dnešního Fodele leželo starobylé město Pantomantrion, dneska ho připomíná už jenom stejnojmenná řeka Pantomantris. Ta potěší hlavně milovníky všelijaké fauny a flóry, protože na jejích březích žijí rostou a množí se všemožné druhy zvířat a kytiček.

Fodele je známé také díky velkému, a řekl bych nejznámějšímu, háji pomerančovníků na ostrově. Brutálně zelené stromy se pěstují na ploše asi 300 hektarů.

Kostel zvěstování Panny Marie Jedna z ulic ve Fodele
Kostel zvěstování Panny Marie Jedna z ulic ve Fodele

Co ale Fodele proslavilo nejvíc je to, že se tady roku 1541 narodil veleznámý malíř ikon Domenikos Theotokopulos (Δομήνικος θεοτοκοπουλος). Mezi těmi, kteří si nechtějí zamotat jazyk se mu říká El Greco. Na náměstí ve Fodele má památník, u stromu, kterému je údajně víc než tisíc let. Na kraji vesnice stojí dům, kde se El Greco narodil, což připomíná i jeho busta.

Fodele má svou pláž... ...a taky svá zákoutí. V tomhle se prodávají ručně tkaná cosi
Fodele má svou pláž... ...a taky svá zákoutí. V tomhle
se prodávají ručně tkaná cosi

Fodele bude i rájem pro pánbičkáře. Nedaleko je malý byzantský kostel Zvěstování Panny Marie a podél řeky byste asi po pěti kilometrech narazili na klášter Moni Pandeleimen.
Samozřejmě ani ve Fodele se nezapomíná na fandy absolutně pasívní dovolené. Asi 5km severně leží stejnojmenné letovisko Fodele, které nabízí hned dvě pláže. Jednu, která teda nemá absolutně žádné vybavení, kromě písku. Pokud máte raději komfort, tak u národní cesty (Heraklion - Chania) leží druhá pláž, sprška tam je, lehátka, slunečníky a další eurapožírající zařízení taktéž - pláž je součástí koplexu Fodele Beach Hotel :)

joomla template
template joomla