Heraklion

Heraklion je 5. největším městem Řecka, hlavním a zárovň největším městem Kréty. Je zde mezinárodní letiště a obchodní přístav.

V dobách Arabů se město jmenovalo Chandak, Benátčané mu říkali Candia (r. 1204). Své současné jméno získalo v roce 1898 podle známého hrdiny Herakla.

Heraklion - benátská pevnost v přítavu z let 1523 - 1549
Kostel svatého Tita
Heraklion - přístav s pevností Kostel sv. Tita

Heraklion rozhodně neoplývá krásou. Centrum je ze všech stran obklopenou betonovou zástavbou a na západě ho ještě hyzdí průmyslová zóna. To jediné co by vás mohlo nadchnout je historické centrum a benátská pevnost postavená v letech 1523 až 1549, která chránila vstup do přístavu před nájezdy nepřátel. Už v minulosti sloužil Heraklion jako přístav pro nedaleké královské město Knossos.

Zbytky suchých doků Heraklion z pohledu od archeologického muzea
Suché doky z benátského období Heraklion z výšky


V Heraklionu určitě stojí za shlédnutí:
Benátská pevnost - centrum kultury, místo konnání koncertů, přehlídek a divadelních představení. Je zde také hrob Nikose Kazantzakise, básníka, diplomata a autora románu Řek Zorbas.
Arechologické muzeum (Kretikon Museion) - nejrozsáhlejší přehlídka mínojské kultury na světě.
Historické muzeum - zde se nachází četné sbírky lidového umění a také sbírky mapující boje o Krétu a jejich průběh.
Kostel svatého Tita - nejvýznamější krétský kostel pojemnovaný podle prvního krétského biskupa. V době turecké nadvlády přestavěn na mešitu a později zničen zemětřesením. Současná podoba pochází z roku 1925.

Morosiniho lví kašna s fontánou
- postavená v roce 1628, k vidění je na náměstí Platia Venizelou.

joomla template
template joomla