labrys kopie.png

Krassi

Crasi, Krasio
Milovníci rušných letovisek asi zapláčou, protože tentokrát tu mám poněkud romantičtější a klidnější místo. Místo které by se ale naopak mohlo zamlouvat jiným zájmovým skupinám. Botanikům a alkoholikům. Krassi je malá vesnice ležící nedaleko letoviska Malia směrem do hor. Zároveň je to nejvýchodnější vesnice v prefektuře Heraklion. Nad Krassi se tyčí do výšky 600m hora Selena a v jejím stínu našlo domov asi 350 Kréťanů.Uprostřed vesnice vaší pozornosti neunikde strom - platan.

Tohle je proste famózní fotka. Jednak proto, že jsem jí nefotil já a taky proto, že Kréta na ní je tak zelená!!! Jinak na obrázku hora Selena.
Tohle je proste famózní fotka. Jednak proto,
že jsem jí nefotil já a taky proto, že Kréta na ní
je tak zelená!!! Jinak na obrázku hora Selena.

Údajně jde o nejstarší a největší platan na Krétě. Ono hned na první pohled je poznat, že tenhle strom není úplně obyčejný a je pravda že jsem na Krétě větší zatím nepotkal. Kdybyste ho chtěli obestoupit dokola, potřebovali byste 18 lidí. Škoda, že jsem nikde nenarazil na nějaký údaj o jeho stáří. Možná pamatuje Minotaura jako telátko. Za úctyhodný věk stromu může údajně křišťálově čistá voda přitékající z pramene na hoře Selena.

Zatímco botanici budou uznale poplácávat kmen a shánět lidi na jeho obejmutí, milovníkům tradičních krétských pochutin určitě neunikne obchůdek se suvenýry a především s dobrotami jako olivy, oleje a především rakije - krétský národní nápoj. Hodně lidí si myslí, že je to Ouzo, ale správný Kréťan si mnohem víc pochutná na rakiji s plátky okurky - po práci, po večeři, kdykoliv. Rakiji vám tu nabídnou k ochutnání na každém rohu, pokud se budete tvářit jako že vám to chutná, dají k ochutnání další a další a další. Vysvětlování, že řídíte nezabírá. Naoplátku se od vás čekák, že něco koupíte. Když né rakiji, tak aspoň víno.

To je on, mezi sromy šampión. Největší a nejstarší platan na Krétě. Veřejná prádelna v Krassi dnes zeje prázdnotou, každý má doma automatku. Tak ji místní užívají jako chladírnu melounů.
To je on, mezi sromy šampión.
Největší a nejstarší platan
na Krétě.
Veřejná prádelna v Krassi dnes zeje
prázdnotou, každý má doma automatku. Tak
ji místní užívají jako chladírnu melounů.

Dalším "pojmem" ve vesnici Krassi je víno známe jako "Krassi Wine". Koupit si tu můžete víno červené i bílé. Víno z Krassi je typické svou vůní a především chutí, která je celkem hořká. Zajímavé je, že čím víc tohoto vína vypijete, tím míň bude hořké a bude vám víc a víc chutnat. Nakonec spadnete pod stůl ani nebudete vědět jak. A můžu potvrdit, že víno z Krassi má fakt něco do sebe.
Návštěvnice můžou v Krassi prohlédnout místní prádelnu. Už po letmém pohledu na kamenné vaničky je přejdou řeči o skákající automatické pračce a touze po novějším modelu.
Tak to je vesnice Krassi, místo, kde klid protéká ve stínu obrovského stromu mezi domy a sklenicemi dobrého pití, právě to místo, které se vám vybaví po návratu z dovolené, když řeknete "tam byl ale klid". Určitě stojí aspoň za krátkou návštěvu.

joomla template
template joomla